# L6R60D-120-C14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L6R60D-120-C14
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l6r60d-120-c14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l6r60d-120-c14#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/18/12711820-364-1299-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cUL, FCC, UL
- **Cord Length:** 39.4" (1.00m)
- **Current:** 5.41A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.72" L x 2.01" W x 1.34" H (120.0mm x 51.0mm x 34.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V