# L6R36DM-075-C8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L6R36DM-075-C8
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l6r36dm-075-c8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l6r36dm-075-c8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/40/12714068-364-1617-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cULus, EN, FCC, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 4A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 30 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.1mm x 50.0mm x 33.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 7.5V