# L6R300DM-150-C14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L6R300DM-150-C14
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l6r300dm-150-c14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l6r300dm-150-c14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cULus, EN, FCC, TUV
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Rectangular, 6 Position
- **Power (Watts):** 300 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 10.00" L x 4.57" W x 1.85" H (254.0mm x 116.0mm x 47.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 15V