# L6R24D-120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L6R24D-120
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l6r24d-120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l6r24d-120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cUL, FCC, UL
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 24 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.62" L x 1.79" W x 1.08" H (91.9mm x 45.4mm x 27.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V