# L6R120DM-190-C14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L6R120DM-190-C14
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l6r120dm-190-c14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l6r120dm-190-c14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cULus, EN, FCC, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 6.3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 120 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.50" L x 2.60" W x 1.54" H (165.0mm x 66.0mm x 39.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 19V