# L6R120D-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L6R120D-240
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l6r120d-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l6r120d-240#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/30/12713020-364-1770-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, EN, FCC, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 5A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 120 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.61" L x 2.60" W x 1.54" H (168.0mm x 66.0mm x 39.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 24V