# L65DY24L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L65DY24L
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l65dy24l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l65dy24l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/97/52/11975276-L65DY24L-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Lamp Color:** Yellow
- **Lens Color:** Yellow
- **Lens Size:** 5mm, T-1 3/4
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.315" (8.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** PC Pin
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 30°
- **Voltage:** 24V