# L4931ABPT120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L4931ABPT120
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l4931abpt120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l4931abpt120#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FD/D8/42/FDD8424H_F085DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.6 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** PPAK
- **Voltage:** 20V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.8V @ 250mA