Part Number: L37S400S05M Manufacturer: Tamura Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/l37s400s05m RFQ URL: https://distyparts.com/product/l37s400s05m#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/62/92/14629273-132-L37S400S05M-ND.jpg Summary: L37S400S05M is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: L37S400S05M is a current sensors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 400A For Measuring: DC Frequency: DC ~ 50kHz Linearity: ±1% Mounting Type: Chassis Mount Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Bidirectional Response Time: 5µs Sensor Type: Hall Effect, Open Loop Voltage: 4.75V ~ 5.25V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/l37s400s05m