# L37S050S05M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L37S050S05M
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l37s050s05m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l37s050s05m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50A
- **For Measuring:** DC
- **Frequency:** DC ~ 50kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 5µs
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V