# L324AM-434
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L324AM-434
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l324am-434
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l324am-434#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/20/14502028-730-1002-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 434MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 433MHz ~ 435MHz
- **Gain:** 0dBi
- **Height (Max):** 3.000" (76.20mm)