# L2M0-4070003MC3300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L2M0-4070003MC3300
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l2m0-4070003mc3300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l2m0-4070003mc3300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/76/41/11764100-1416-1702-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 4000K
- **CRI (Color Rendering Index):** 70
- **Color:** White, Neutral
- **Configuration:** Linear Light Strip
- **Current:** 700mA
- **Height:** 6.21mm
- **Lens Type:** Domed
- **Lumens:** 137 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 3158lm (Typ)
- **Size:** 132.00mm L x 33.00mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** LED Module
- **Voltage:** 33V