# L2C5-30701204E0900
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L2C5-30701204E0900
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l2c5-30701204e0900
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l2c5-30701204e0900#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 70
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Rectangle
- **Current:** 700mA
- **Height:** 1.50mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 9.00mm Dia
- **Lumens:** 124 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 3207lm (Typ)
- **Size:** 19.00mm L x 16.00mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Viewing Angle:** 115°
- **Voltage:** 37V