# L2C4-50803S01FH600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L2C4-50803S01FH600
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l2c4-50803s01fh600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l2c4-50803s01fh600#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 5000K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Cool
- **Configuration:** Square
- **Current:** 175mA
- **Height:** 1.50mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 6.00mm Dia
- **Lumens:** 126 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 825lm (Typ)
- **Size:** 13.35mm L x 13.35mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Viewing Angle:** 115°
- **Voltage:** 37.5V