# L2C4-35903L08F1400
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L2C4-35903L08F1400
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l2c4-35903l08f1400
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l2c4-35903l08f1400#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3500K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Square
- **Current:** 800mA
- **Height:** 1.50mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 14.00mm Dia
- **Lumens:** 131 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 3607lm (Typ)
- **Size:** 17.85mm L x 17.85mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Viewing Angle:** 115°
- **Voltage:** 34.5V