# L25J6K0E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L25J6K0E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l25j6k0e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l25j6k0e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/85/-L/2485-L25J20K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Vitreous Enamel Coated
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Brackets (not included)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 25W
- **Resistance:** 6 kΩ
- **Size:** 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%