# L1SP-CW90002000000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L1SP-CW90002000000
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l1sp-cw90002000000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l1sp-cw90002000000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 350mA
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Viewing Angle:** 150°
- **Voltage:** 2.75V