# L170-2280701200000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L170-2280701200000
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l170-2280701200000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l170-2280701200000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 2200K
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Warm
- **Current:** 700mA
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Lumens:** 138 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2828
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 11.8V