# L150-65805006000S0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L150-65805006000S0
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l150-65805006000s0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l150-65805006000s0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 6500K
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 800mA
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Lumens:** 152 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.197" L x 0.204" W (5.00mm x 5.18mm)
- **Supplier Device Package:** 2020
- **Viewing Angle:** 116°
- **Voltage:** 6.1V