# L150-5090500600000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L150-5090500600000
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l150-5090500600000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l150-5090500600000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 5000K
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 640mA
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Lumens:** 136 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.204" L x 0.197" W (5.18mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2023
- **Viewing Angle:** 116°
- **Voltage:** 6.1V