# L148A26-4-10-2W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L148A26-4-10-2W
- **Manufacturer:** Dantona Industries
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Packs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l148a26-4-10-2w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l148a26-4-10-2w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** 18650
- **Battery Chemistry:** Lithium-Ion
- **Capacity:** 2.6Ah
- **Number of Cells:** 4
- **Rechargeability:** Yes
- **Size:** 1.40" L x 1.40" W x 2.70" H (35.6mm x 35.6mm x 68.6mm)
- **Structure:** Side to Side, 2 Rows x 2 Cells
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 14.8 V