# L135-4070SA35000P1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L135-4070SA35000P1
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l135-4070sa35000p1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l135-4070sa35000p1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 4000K
- **CRI (Color Rendering Index):** 70
- **Color:** White, Neutral
- **Current:** 100mA
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Lumens:** 200 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
- **Supplier Device Package:** 1414
- **Viewing Angle:** 115°
- **Voltage:** 2.8V