# L130-5080003000X21
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L130-5080003000X21
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l130-5080003000x21
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l130-5080003000x21#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 5000K
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 120mA
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Lumens:** 173 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Viewing Angle:** 116°
- **Voltage:** 6V