# L130-3080003000W21
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L130-3080003000W21
- **Manufacturer:** Lumileds
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l130-3080003000w21
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l130-3080003000w21#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3000K
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Warm
- **Current:** 120mA
- **Height:** 0.024" (0.62mm)
- **Lumens:** 123 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Supplier Device Package:** 3030
- **Voltage:** 6.1V