# L12E1S001-AZZ00-000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L12E1S001-AZZ00-000
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l12e1s001-azz00-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l12e1s001-azz00-000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved)
- **Circuit:** SPST-NO
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 15A (DC)
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 12 V