# L12D1CHN1-A79Y9-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L12D1CHN1-A79Y9-100
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l12d1chn1-a79y9-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l12d1chn1-a79y9-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** Low Beam, Vertical
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** SPST-NO
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 20A (DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Amber/Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VDC
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 12 V