# L128-5790CA3500004
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L128-5790CA3500004
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l128-5790ca3500004
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l128-5790ca3500004#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 5700K
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 120mA
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Lumens:** 152 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1411
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 3V