# L1207C1R0MPWST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L1207C1R0MPWST
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l1207c1r0mpwst
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l1207c1r0mpwst#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/95/399-9593-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.075 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm
- **Frequency:** 100MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1207 (3218 Metric)
- **Tolerance:** ±20%