# L12-50-100-6-P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L12-50-100-6-P
- **Manufacturer:** Actuonix Motion Devices Inc
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Electric ActuatorsCylinders
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l12-50-100-6-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l12-50-100-6-p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.30mm
- **Construction:** Ball Screw
- **Duty Cycle:** 20%
- **Feedback Type:** Potentiometer
- **Gear Reduction Ratio:** 100
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Load Force (Dynamic):** 9.44lbf (42.0N)
- **Load Force (Static):** 44.96lbf (200.0N)
- **Motor Type:** Brushed
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Speed:** 0.51 in/s (13.0 mm/s)
- **Stroke Length:** 1.969" (50.00mm)
- **Termination Style:** Wire Leads with Connector
- **Type:** Linear Actuator
- **Voltage:** 6VDC