# L114FL1AS12VDC.60RDAU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L114FL1AS12VDC.60RDAU
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l114fl1as12vdc-60rdau
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l114fl1as12vdc-60rdau#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 50 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Features:** Reverse Coil Polarity
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC - Max