# L08P150D15M1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L08P150D15M1
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l08p150d15m1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l08p150d15m1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 100kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 80°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 10µs
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Voltage:** 15V