# L0805100JEWTR\500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L0805100JEWTR\500
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l0805100jewtr-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l0805100jewtr-500#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/43/478-4324-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/95/399-9589-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 750 mA
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 2.5GHz
- **Height:** 0.041" (1.04mm)
- **Inductance:** 10 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 46 @ 450MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±5%