# L06031R5CGSTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L06031R5CGSTR
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l06031r5cgstr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l06031r5cgstr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/43/478-4324-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/43/478-4324-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Frequency:** 10GHz
- **Height:** 0.028" (0.71mm)
- **Inductance:** 1.5 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 26 @ 450MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±0.2nH