# L0402C10NJRMST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L0402C10NJRMST
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l0402c10njrmst
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l0402c10njrmst#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/95/399-9558-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 310mOhm Max
- **Frequency:** 4.3GHz
- **Height:** 0.018" (0.45mm)
- **Inductance:** 10 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** ±5%