# L03S600D15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L03S600D15
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l03s600d15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l03s600d15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/62/92/14629270-MT7181-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 600A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 50kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 80°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 5µs
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Voltage:** ±15V