# KUSBX-MM-CS1-B30TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUSBX-MM-CS1-B30TR
- **Manufacturer:** Kycon Inc.
- **Category:** USB, DVI, HDMI Connectors
- **Subcategory:** USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kusbx-mm-cs1-b30tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kusbx-mm-cs1-b30tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** USB-C (USB TYPE-C)
- **Current Rating (Amps):** 0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A
- **Gender:** Receptacle
- **Mating Cycles:** 10000
- **Mounting Feature:** Horizontal, Mid Mount
- **Mounting Type:** Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
- **Number of Contacts:** 24
- **Number of Ports:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Specifications:** USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
- **Termination:** Solder
- **Voltage:** 30V