# KUP-14AT5-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUP-14AT5-240
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kup-14at5-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kup-14at5-240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 204 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 45°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)