# KUP-11A15-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUP-11A15-12
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kup-11a15-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kup-11a15-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/43/12864337-PB158-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 168 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 10.2 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)