# KUMP-7A58-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUMP-7A58-24
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kump-7a58-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kump-7a58-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/49/12864944-PB618-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 115 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 20.4 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)