# KUL-5D15D-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUL-5D15D-12
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kul-5d15d-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kul-5d15d-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 50°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)