# KUL-5A11S-120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUL-5A11S-120
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kul-5a11s-120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kul-5a11s-120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Latching, Single Coil
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 102 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)