# KUEP-3D17-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUEP-3D17-48
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kuep-3d17-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kuep-3d17-48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 26.7 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (DM) (1 Form X)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 150VDC - Max