# KUEP-11D35-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KUEP-11D35-24
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kuep-11d35-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kuep-11d35-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 75 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 150VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)