# KTPS50-2421DT-3P-VI-C-P1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTPS50-2421DT-3P-VI-C-P1
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktps50-2421dt-3p-vi-c-p1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktps50-2421dt-3p-vi-c-p1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/27/12712724-62-1218-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** IEC
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2.1A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 50 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 24V