# KTPS36-240150MP-VI-P1-NA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTPS36-240150MP-VI-P1-NA
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktps36-240150mp-vi-p1-na
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktps36-240150mp-vi-p1-na#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, GS, PSE, RCM, UL
- **Cord Length:** 39.4" (1.00m)
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 3.11" L x 1.38" W x 2.60" H (79.0mm x 35.0mm x 66.0mm)
- **Voltage:** 24V