# KTPS36-120300MP-VI-P1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTPS36-120300MP-VI-P1
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktps36-120300mp-vi-p1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktps36-120300mp-vi-p1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** IEC
- **Cord Length:** 39.4" (1.00m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Included)
- **Input Type:** Multi-Blade (Included)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.11" L x 1.38" W x 2.60" H (79.0mm x 35.0mm x 66.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V