# KTPS24-12020WA-VI-P2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTPS24-12020WA-VI-P2
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktps24-12020wa-vi-p2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktps24-12020wa-vi-p2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/22/12712204-62-1244-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** IEC
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 24 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 12V