# KTPS18-15013WA-VI-P1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTPS18-15013WA-VI-P1
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktps18-15013wa-vi-p1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktps18-15013wa-vi-p1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cUL, PSE, UL
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 20 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
- **Voltage:** 15V