# KTPS120-12090-VI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTPS120-12090-VI
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktps120-12090-vi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktps120-12090-vi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, GS, PSE, UL
- **Cord Length:** 39.4" (1.00m)
- **Current:** 9A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 108 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.62" L x 2.60" W x 1.54" H (168.1mm x 66.0mm x 39.0mm)
- **Voltage:** 12V