# KTPS05-15005U-VI-P1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTPS05-15005U-VI-P1
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktps05-15005u-vi-p1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktps05-15005u-vi-p1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 7.5 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.20" L x 1.10" W x 1.65" H (56.0mm x 28.0mm x 42.0mm)
- **Voltage:** 15V